Sıkça Sorulan Sorular

Expat nedir?

Expat sistemi Avrupa ülkelerinde sıkça kullanılan bir çalışma yöntemidir. Ne yazık ki ülkemizde pek fazla bilinmese de Avrupa bu yöntemi oldukça fazla kullanmaktadır. Expat, nitelikli göçmen demektir bu sistem üniversite mezunu İş tecrübesi olan nitelikli insanların daha iyi şartlarda ve standartlarda çalışmalarının yolunu açarken ülkelerinde iş gücü ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamasına imkân vermektedir.

Nasıl Expat olabilirim?

Expat olmak Teknik olarak bakıldığında Zorlu br süreç fakat yol gösterildiğinde çok zor olmayan ve dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası olan bir yol. Expat olmak için üniversite veya yüksekokul mezunu olmak iş tecrübesine sahip olmak ve İngilizce bilmek yeterli.

MVV (Machtiging tot Voorlopig Verblijf) D tipi vize nedir?

MVV, D tipi vize Hollanda'da çalışmak isteyen herkesin alması gereken vize turudur. Bir nevi geçici vize denilebilir. Bu vize sayesinde Hollanda’ya turist vizesi olmadan girebilir ve oturum izninizi alabilirsiniz. 3 aylık olarak verilen bu vize Hollanda'ya gelmenizden hemen sonra en geç 2 hafta içerisinde Oturum iznine başvurmanız gerektiğini söylemektedir.

Sponsor nedir? Sponsor bulmam gerekiyor mu?

Expat olabilmeniz için Bir kişinin veya şirketin sizin Hollanda'daki tüm sorumluluğunuzu üstlenmesi gerekmektedir. Kontrat imzalayacağınız şirket tarafından D tipi vize başvurunuz size Expat olmanın avantajlarını sağlamaktadır.

Özgeçmişimi nasıl hazırlamalıyım?

Özgeçmişinizi Hollandalı insan kaynakları uzmanları ile Hollanda standartlarında Hollandalı işverenlere en tanımlayıcı ve anlaşılabilir şekilde anlatabilmek için birlikte hazırlamaktayız.

Hollanda hakkında ailesi ile çalışmak bana ne gibi avantajlar sağlayacak?

Hollanda hakkında ailesi ile çalışmak sizlerin özgeçmişinizi hazırlama aşamasından Hollanda'ya yerleşme ve kariyerinize Hollanda'da devam etmeye başlamanıza kadar her adımda hata payı minimal, başarı oranı en yüksek olacak şekilde bu yolculuğu tamamlamanız için gerekli her imkâna ulaşabilmeniz anlamına gelmektedir.

İş başvurularında nelere dikkat etmeliyim?

İş başvurularınız da dikkat etmeniz gereken tüm hususları Hollandalı insan kaynakları uzmanlarımız ile birlikte inşa etmekteyiz.

Hollandalı işverenler ile yapacağım görüşmelerde nelere dikkat etmeliyim?

Hollandalı işverenler ile Yapacağınız iş görüşmelerinde hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğini Hollandalı insan kaynakları uzmanlarımız ile yapacağınız iki eğitim görüşmesinde öğrenebilir ve bu pratikler sayesinde başarı oranı en yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz.

Expat olabilmek için İngilizce seviyem yeterli mi?

Hollandalı insan kaynakları uzmanlarımız ile yapacağınız Görüşmeler de İngilizce seviyenizin yeterli olup olmadığını tespit ederek ingilizce seviyesinin yetersiz görüldüğü durumlarda pratik yapabilmeniz için anlaşmalı olduğumuz İngilizce öğretmenleri ile çözüm olanakları sunmaktayız.

Hollandalı işverenim ile kontrat imzaladım resmî işlemlerim ne kadar sürer?

İşverenin yani sponsorunuzun evraklarınızı IND (Hollanda göçmen İdaresi)'ne göndermesi sponsorun kendi insiyatifindedir. Evraklarınız IND'ye ulaştıktan sonra Evraklarınız da eksik yok ise 2 hafta içerisinde geçici oturum iznini D tipi Çalışma vizesi ile birlikte alabileceksiniz. Yeni de yeter alacağınız Evrakların size ulaşmasından sonra yapmanız gereken tek şey Türkiye'deki Hollanda konsolosluklarından randevu alıp oturma ve çalışma İzninizi pasaportunuzu işletmek olacak. Bu işlemde ortalama 2 haftaya sürmekte olup evrak eksikliğine göre uzayabilmektedir.

IND (Immigration and Naturilisation Service) / Göçmen Ofisi nedir?

Hollanda Göçmen Ofisi (IND) Oturum başvurularının yapıldığı kurumdur. Oturum ile ilgili tüm işlemler bu kurum tarafından yapılmaktadır.

Hollanda'ya vardığımda Yardıma ihtiyacım olursa?

Hollanda'ya vardığınızda gerek resmi gerek şahsınıza ait olan tüm işlemlerde Hollanda hakkında ailesi olarak biz hep yanınızda olacağız.

Hollanda'da expat olmanın avantajları nelerdir?

Hollanda'da Expat olmanın en büyük avantajlarından bir tanesi Hollanda vatandaşlarının ödemiş olduğu vergilerden %30 daha az vergi ödeme avantajıdır. Ehliyetinizi Hollanda ehliyetine çevirebilmeniz, hollandalıların sahip olduğu tüm avantajlardan faydalanabilmek tatil günlerinizi kullanabilmek ve Dilediğiniz gibi yaşayabilmek de bunlardan sadece birkaç tanesi.

Hollanda'da barınma ve Ulaşım ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağım?

Hollanda'ya varışınızdan itibaren Hollanda hakkında ailesi size her daim yol gösteriyor olacak.

Hollanda'da Expat olarak çalışmaktayım Avrupa Birliği üyesi ülkelere seyahat edebilir miyim?

Sahip olduğunuz oturum kartı ile Avrupa Birliği üyesi ülkelere Dilediğiniz gibi seyahat etme özgürlüğüne sahipsiniz. Tek yapmanız gereken seyahat rotanızı oluşturmak.

Hollanda'da yaşam standartları nasıldır?

Hollanda'da yaşam standartları birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi insana verilen değerden ötürü çok yüksektir. Sosyal imkânların çeşitliliğinden ekonomik ve kültürel imkânların bolluğuna varana kadar birçok imkân sunmaktadır.

Hollanda expat olarak çalışmak istiyorum fakat ailemden ayrılmak istemiyorum ne yapmam gerekiyor?

Hollanda da expat olarak çalışırken ailenizden ayrılmamıza gerek bulunmamaktadır sponsor şirketinizle yapacağınız kontrat sayesinde Eşinize ve çocuklarınıza da oturum izni hatta istediğiniz takdirde Eşinize de çalışma izni alabilmektesiniz. Durum böyleyken Hollanda'da expat olarak çalışırken ailenizden ayrılmamıza gerek kalmamaktadır.

Hollanda'da expat olarak çalışanların ortalama maaşları ne kadardır?

Hollandadaki ortalama maaşlar için Hollanda bilgileri sekmesinden maaşlar sayfasına göz atabilirsiniz.