Expat (Nitelikli Göçmen) Olmak ve Hollanda'da Yaşamak

Expat (Nitelikli Göçmen) Olmak ve Hollanda'da Yaşamak

Expat (Nitelikli Göçmen) Olmak ve Hollanda'da %30 Vergi İndirimi.

Türkiye'den ayrılmak ve farklı bir ülkede yaşamına devam etmek isteyen kişiler için Hollanda son derece cazip bir tercih. Hollanda'da yaşam standartlarının yüksek olmasının yanı sıra ülkeye dışarıdan gelen kişilere ekstra avantajlar da sunuluyor. Hollanda birçok farklı avantaj sunarken bunlar arasında vergi indirimi en çok dikkat çekeni. Çalışma ve oturma izni almış olan kişilerde uygulanan vergi ile birlikte insanlar çok daha rahat bir yaşam sürmeyi başarıyorlar. Özellikle vergi ülkesi olarak tanımlanabilecek Hollanda'da bu son derece önemli bir indirim.

Expat (Nitelikli Göçmen) Olmak Ne Demek?

İnsanların büyük bir kısmı yurtdışında çalışma konusunda az da olsa bilgi sahibi. Ancak Expat (Nitelikli Göçmenlik) kelimesi birçok kişiye tanıdık gelmiyor. Expat olmak kişinin doğduğu ülkenin dışında bir ülkede çalışmaya ve yaşamaya başlaması anlamına geliyor. Türkiye'de doğan ve sonrasında Hollanda'da işe giren ve artık oraya taşınarak Hollanda'da yaşayan kişiler Expat (Nitelikli Göçmen) olarak nitelendirilir. Fakat herkesin bu sıfatı alması mümkün değil. Bunun olabilmesi için üst düzey bir çalışan olmanız gerekli. Kısacası belli başlı şartları bulunuyor.

%30 Vergi Kuralı Nedir?

Expat (Nitelikli Göçmen) tabiri konusunda bilgi sahibi olduktan sonra Hollanda vergi indirimi konusunda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almaya başlayabilirsiniz. Hollanda'da Expat statüsünde olan kişilere %30 oranında bir vergi indirimi uygulanıyor. Hollanda vatandaşlarına göre %30 daha düşük seviyede bir vergi ödüyorsunuz. Yeni bir ülkeye gelmenin zorlu bir süreç olduğunu düşünen Hollanda yönetimi Expat (Nitelikli Göçmen) olan kişilere vergi indirimi sunmakta. Yeni bir ev kiralamak, eşyalar almak ve yeni düzene alışmak çok zorlu olabileceğinden Hollanda vergi indirimi son derece faydalı olacaktır.

Hangi Şartların Sağlanması Gerekli?

Vergi indiriminden faydalanabilmek için belli başlı şartların sağlanması gerekli. Bu şartların ilk sırasında bir işe sebebiyle Hollanda'ya gelip yerleşmiş olmak yer alır. İkinci gereklilik ise iş sözleşmenizin Hollanda'ya gelmeden önce imzalanmış olmasıdır. Kısaca Hollanda'ya gelerek iş arayıp iş bulduğunuzda bu v ergi indiriminden faydalanamazsınız. Hollanda'da hizmet veren bir kurum ya da şirketin sizi istemesi ve sizi işe alması gerekir. Her ne kadar biz Türkiye üzerinden örnek veriyor olsak da aslında bu sistem tüm dünya vatandaşlarına sunuluyor. Hollanda bu konuda 150 km sınırı getirmiş. Eğer Hollanda ile sınırınız 150 kilometreden daha yakınsa bu vergi indiriminden faydalanamıyorsunuz. Ülkemizden giden kişiler rahatlıkla Hollanda vergi indirimi ile düşük vergi ödeyebilir. Vergi indirimin son şartı ise yıllık maaşınızın belirli bir seviyenin üzerinde olmasıdır. Maaşınızın yükseldiği sizin değerli olduğunuzu gösterir. 30 yaş altında olan kişilerin yıllık 40.500 Euro'dan daha fazla kazanmasını gereklidir. 30 yaş üstü kişiler için bu bedel 55.500 Euro olarak belirlenmiştir. İş görüşmelerinde maaşınızı konuşurken bu etmene dikkat etmeniz gerekir. Türk vatandaşı olmanın bu konuda bizlere çok farklı ve bilinmeyen avantajları var. Bu konu ile ilgili Danışmanlarımız ile görüşmeniz gerekmektedir.

Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Sizlere sunulacak olan vergi indirimi sonsuza kadar devam etmeyecektir. Geçmiş yıllarda 8 yıl geçerlilik süresi olan Hollanda vergi indirimi 2019 senesinde alınan bir kararla birlikte 5 seneye indirildi. Artık çalışma ve oturum iznini aldığınız tarihten sonra 5 yıl boyunca bu indirimden faydalanıyorsunuz. Türk vatandaşı olmanın bu konuda bizlere çok farklı ve bilinmeyen avantajları var. Bu konu ile ilgili Danışmanlarımız ile görüşmeniz gerekmektedir.

Başvurular Nasıl Yapılır ?

Vergi indirimi başvuruları işe başladıktan sonra yapılıyor . Bu da ilk dönemde vergi indiriminden faydalanamadığınız anlamına gelmekte. Bazı firmalar bu dönemde ortaya çıkan fazla ödemeyi kendisi karşılıyor. Ancak her firmanın bu nezaketi gösterdiğini söylemek zor. Hollanda vergi indirimi için başvuru sürecine şirketler çok hakim olduğundan sizleri yönlendiriyorlar. Başvuru formları şirket yetkilileri ile birlikte doldurulup sunuluyor. Başvurunun onaylanması yaklaşık olarak 1-2 ayı bulmakta. Bu sürenin sonunda onay alınırsa başvuru tarihinden beri fazla ödemiş olduğunuz vergiler size iade ediliyor.