Hollanda Oturum ve Çalışma Vizesi

Hollanda Oturum ve Çalışma Vizesi

Hollanda'da 3 ayı aşan sürelerde kalmak ya ada hayatınızın kalanını bu güzel ülkede geçirmek istiyorsanız Hollanda oturum izni için başvurunuzu yapmanı gerekmektedir. Oturum izni kısaca MVV olarak isimlendirilir. Oturum izni için başvurular hem Türkiye'den hem de Hollanda'dan yapılabilmektedir. Oturum izni için yapılacak olan başvurular Hollanda'da yapılacaksa sizi ülkeye davet eden kişinin başvuruyu yapması gerekmektedir. Ancak Türkiye'den bu başvuruyu yapacaksanız kendiniz gerekli işlemler için adımlar atabilirsiniz. Başvuruların Hollanda Başkonsolosluğuna ya da Hollanda Büyükelçiliğine yapılması gerekecektir.

Hollanda'da oturum izni nasıl alınır?

Bireylerin Hollanda oturum izni alabilmesi için sebep göstermeleri gerekmektedir. Serbest ya da ücretli bir işe girmiş olmak bir sebep olarak gösterebilir. Bunun yanı sıra Hollanda'da oturum iznine sahip olan kişilerle evlenmek ya da evli olunan kişinin bu izni alması da geçerli bir sebeptir. Çocuk yanında ikamet ya da evlatlık olarak ikamet gibi durumlarda oturum izni verilebilir. Eğitim için ülkeye gittiğinizde de eğitim süresi boyunca oturum izniniz olacaktır. Tıbbi bir tedavi almak için Hollanda'ya gitmek de ülkede oturum izni almayı sağlayan etmenler arasında yer alır. Ülkede yer alan özel hastanelerde en üst seviyede hizmet alabilirsiniz.

Tavsiye İle Oturum İzni Alınması Nedir?

Kişiler Hollanda'da bulundukları dönemde Hollanda oturum izni için başvuracaksa başvuruyu onu davet eden kişi yapar ve bu tavsiye ile oturum izni alma olarak isimlendirilir. Hollanda Adalet Bakanlığı'na bağlı olan Göçmen ve Vatandaşlık Dairesi'ne başvuruların yapılması gerekmektedir. Gerekli Evrakların tamamlanması ve başvuruların kısa sürede yapılması gerekir. Başvurular sonrasında evraklarda bir hata olması durumunda evrakların yenilenmesi istenebilir. Hollanda normal şartlarda belge listesinde yer almayan bir belgeyi talep etme hakkına da sahiptir. Oturum izni onaylandıktan sonra hazırlanan belgelerde hem kişinin hem de tavsiye edenin imzaları yer alacaktır. 

Başvuru ile Oturum İzni Nasıl Alınır?

Hollanda'da bulunan bir kişiden, devlet kurumundan ya da özel şirketlerden davet almayan kişiler kendileri Türkiye'den oturma izni için başvuruda bulunabilirler. Oturma iznini alabilmek için bir sebep sunulması gerektiğinden bu sebebe uygun belgelerin hazırlanması gerekecektir. Başvuruların sebebi eğitim, çalışma ya da evlilik olabilir. Her biri için farklı evraklar talep edilir. Evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması son derece önemlidir. Aksi halde başvurular onaylanmaz. Ancak konsolosluklar bu aşamada evrakların düzenlenmesi ve tekrar sunulması için de imkan tanımaktadır. Kısa sürede belgeler düzeltilip tekrar sunulabilir.

Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar Neler?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Hollanda oturum izni için talep edilen evraklarda bazı değişiklikler olabiliyor. Ancak her başvuruda bulunması gereken evraklar da mevcut. Başvuru sırasında istenen evraklar;

  • Vize bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli olan pasaport,
  • 2 adet güncel fotoğraf,
  • Eksiksiz bir biçimde doldurulmuş olan başvuru formu,
  • Doğum kayıt örneği,
  • Evlilik cüzdanı,
  • Aile toplum belgesi,
  • Eşin pasaport fotokopisi,
  • Reşit olmayan çocukların velayet kararı, şeklinde sıralanabilmektedir.

Hollanda Çalışma İzni Nasıl Alınıyor?

Kişiler Hollanda oturum izni gibi çalışma izni de alabilirler. Çalışma izinleri için başvuruların eksiksiz bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Bu aşamada çalışma türüne göre talep edilen evraklar değişir. Herhangi bir firmada ya da kurumda çalışmak için ülkeye gidilecekse buna uygun bir çalışma izni alınır. Ancak serbest olarak ülkede çalışmak ve ticaret yapmak isteyen kişiler de olabilir. Bu kişilerin daha farklı belgeler ile başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Belgeler doğru hazırlandığında kısa sürede onay alınması mümkün olur.