Hollanda Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda ihracatın çok üst seviyede olduğu Avrupa ülkelerinden bir tanesi. Özellikle sahip olduğu yüzölçümüne göre yaptığı ihracat düşünüldüğünde zirvede yer alabilir. Böylesine önemli bir yapının içerisinde sürekli olarak profesyonel çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ülke içerisinde eğitim sistemi sürekli olarak yeni kişileri yetiştirirken yurtdışından gelen kişiler de kabul edilmektedir. Hollanda ülkemiz için de oldukça popüler bir seçenek. Çok sayıda kişi Hollanda çalışma vizesi alıp orada çalışmaya başlamak istiyor. Bunun gerçekleşmesi için belli başlı adımların atılması gerekli. Birçok kişi iş bulmadan Hollanda'ya gidemeyeceğini düşünüyor. Fakat serbest çalışmak için de bu gelişmiş Avrupa ülkesine gidilebilir. Doğru bir şekilde başvuruların yapılması bu aşamada önem arz edecektir.

Ücretli İşe Girecek Kişiler İçin Gerekli Evraklar

Hollanda'ya çalışmaya gidecek olan kişiler genellikle ülkemizdeyken iş anlaşmalarını gerçekleştiriyorlar. Hollanda'ya ulaştıkları anda çalışacakları şirketler ve pozisyonlar belli olmuş oluyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda başvurular çok daha kolay bir şekilde yapılmakta. Çalışanlar henüz iş sözleşmelerini imzalamamışlarsa şirketin daveti ile Hollanda'ya gidip iş görüşmelerini yapabilirler. Eğer görüşmeler olumlu sonuçlanırsa Hollanda çalışma vizesi için başvuru Hollanda'da yapılabilecektir. İş görüşmeleri online olarak yapılıp olumlu sonuçlanırsa ülkemizden başvurular gerçekleşebilir.

Başvuru sırasında kişilerin;

 • Pasaport ve fotokopisi,
 • Başvuru formu,
 • 2 adet fotoğraf,
 • İş sözleşmesinin fotokopisini hazır etmesi gerekli olacaktır.

Pasaportların oturum izni vizesinin bitiş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru formunda yer alan tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması şarttır. Bazı bilgiler işe girilen şirketten öğrenilebilir.

Serbest İşte Çalışmayı Düşünen Kişiler İçin Gerekli Evraklar

Hollanda'da herhangi bir kurum ya da firmadan davet almadan ülkeye gitmek ve orada serbest bir şekilde çalışmak isteyen kişilerin çok sayıda belgeyi hazır etmesi gerekmektedir. Serbest çalışma için Hollanda çalışma vizesi alacak olan kişilerin ücretli işte talep edilen belgelere ek olarak;

 • Ticaret oda kaydı,
 • Turistik işletmeler ve şirketler için ruhsatname,
 • İşletme planının 2 adet fotokopisi,
 • Şirketin satış yapacağı ürünler hakkında bilgiler,
 • Daha önce yurtdışında kurulmuş bir iş varsa bu işe dair kar ve zarar bilançosu,
 • Şirketin kuruluş belgeleri,
 • Hali hazırda imzalanmış olan iş sözleşmeleri varsa bunların fotokopileri, başvurular sırasında sunulmalıdır.

Evraklarda Eksiklik Olması Durumunda Hangi adımlar Atılmalı?

Kişiler biran önce Hollanda çalışma vizesi almak için sabırsızlanırlar. İşlerin hızlı bir şekilde tamamlanması ve kısa sürede çalışma sürecinin başlaması için başvuruların kusursuz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Başvurular sırasında bazı evraklar yetersiz olabilir. Bazıları ise tamamen yanlış olacaktır. Eksik ya da hatalı evraklarda başvuru yapılması durumunda başvurular onaylanmaz. Ancak kişilere eksiklerini tamamlama şansı verilir. Belirtilen değişiklikler yapılarak tekrar başvurabilir. Düzeltme sonrasında başvurularda bazı ücretlerin ödenmesine gerek olmaz. Her başvuruda ödenmesi gereken ücretlerin bulunduğu da unutulmamalıdır. Yapılan yeni başvurularda evraklar eksiksizse başvurular onaylanır ve kişiler Hollanda'ya doğru çalışmak için yola çıkabilir. 

İş için Giden Kişilerin Oturma İzni Alması Şart mı ?

Hollanda'ya iş amaçlı gidecek olan kişilerin işten arta kalan zamanlarında yaşamını Hollanda'da geçirmesi sebebiyle Hollanda çalışma vizesi yanı sıra oturma izni de alınmalıdır. Oturma izninin alınması için gerekli olan belgelerin tamamı hazırlanır ve onun için de başvurular yapılır. Kişiler hali hazırda bir iş anlaşması varsa oturum izni almak son derece kolay olacaktır. Davet eden firmalar ya da kurumların olması da süreci hızlandıran ve onay ihtimalini arttıran etmenlerdir.