Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda Gezi Rehberi

Döviz kurlarının artışı ile birlikte sürekli olarak yurtdışı gezisi yapmak mümkün olmuyor. Ancak belirli dönemlerde buna fırsat bulan kişiler bir daha ne zaman gelebileceklerini bilmediklerinden en iyi şekilde fırsatları değerlendirmek istiyor.

Avrupa’da rotanız Hollanda ise sizi büyüleyecek noktalara gitmeye hazır olmanız gerekli. Sizin için hazırladığımız Hollanda gezi rehberi ile birlikte tatilinizi en iyi şekilde planlayabilirsiniz. Eğer plana uygun bir şekilde hareket ederseniz evinize döndüğünüzde hiç pişmanlık yaşamayacağınız bir tatili geçirmiş olacaksınız.

Hollanda’nın Başkenti ve Diğer Önemli Şehirleri

Sizlere ilk olarak Hollanda’nın şehirlerinden bahsetmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi ülkenin başkenti Amsterdam. Birçok kişi için Hollanda dendiğinde bu şehir akla geliyor. Ancak Hollanda bu harika şehirden ibaret değil. Ülkede toplamda 12 il bulunurken 3 tane de ada bulunuyor. Adalar Karayip adaları arasında olduğunda onları ziyaret etmeniz oldukça zor.

Ülkede yer alan diğer önemli kentler Rotterdam, Deventer ve Lahey olarak sıralanabilir. Ülkenin yönetim merkezi de Lahey’de bulunuyor. Uluslararası Adalet Divanı da bu şehirde yer almakta.

Hollanda’ya Nasıl Gidilir?

Sizin için hazırladığımız Hollanda gezi rehberi ulaşım ile devam ediyor. Ülkeye gidişlerde tercihinizi havayolundan yana kullanmanız gerekli. Hollanda’ya çok rahat bir şekilde uçak bileti bulabileceğinizi bilmelisiniz. Hem İstanbul hem de Ankara’dan aktarmasız Hollanda uçuşları bulunuyor.

İstanbul ya da Ankara’da yer alan havalimanlarımızdan Amsterdam, Rotterdam ve Maastricht şehirlerinde uçuşlarla ülkeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hollanda’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Doğru bir Hollanda gezi rehberi her zaman seyahat zamanları hakkında bilgi vermeli. Biz de bu önemli aşamayı atlamak istemedik.

Hollanda’ya yaz aylarında gitmek sizin için biraz boğucu olabilir. Ülkemizin Akdeniz ve Ege kıyılarının havasına alışkınsanız yaz aylarında yapacağınız ziyaretler de çok zorlu olmaz. Mayıs ayının gelmesinin ardından sıcaklıklar 25 derecenin üzerine çıkmaya başlar. Özellikle ağustos ve eylül ayları nemin ve boğuculuğun olacağı ayladır. Size önerimiz ilkbahar ve sonbahar aylarında bu harika ülkeyi ziyaret etmeniz olacaktır.

Hollanda’da Ne Yenir?

Avrupa’nın bazı ülkeleri oldukça zengin bir mutfağa sahip olurken Hollanda bu ülkelerden bir tanesi değil. Ülkenin önemli bir kısmında soğuklar keskin seviyelere ulaştığından ürün çeşitliliği düşük seviyede. Ülke mutfağına baktığınızda yemeklerin genel olarak et, patates ve lahana içerdiğini göreceksiniz. Bu üç ürün ülke mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Hollanda mutfağı çok gelişmiş olmasa da ülke oldukça kozmopolit bir yapıda. Hollanda’da 185 farklı ülkeden gelen insan yaşamakta. Bu insanlar tarafından açılan restoranlar ciddi bir çeşitlilik sunuyor. Bu yüzden Hollanda gezi rehberi kapsamında size bu farklı kültürlerin yemeklerini tatmanızı da önerebiliriz.

Hollanda Gezilmesi Gereken Yerler Nereleri?

Sizin için hazırladığımız Hollanda gezi rehberi için son kısmı gezilmesi gereken yerlere ayırdık. Hollanda ziyaretinizde ilk olarak Zaandam şehrinde yer alan Zaanse Schans bölgesine gidebilirsiniz. Burada Hollanda ile özdeşleşen tarihi yer değirmenleri karşınıza çıkacak ve sizi büyüleyecektir.

İkinci adresiniz Amsterdam’a oldukça yakın olan Vollendam kasabası olabilir. Adeta tablolardan fırlamış gibi görünen bu balıkçı kasabasında çok huzurlu vakit geçirmeniz mümkün.

Üçüncü sırada Avrupa’nın bahçesi olarak nitelendirilen Keukenhof var. Eğer ilkbahar aylarında giderseniz lalelerin açtığı dönemde burada bulunmuş olacaksınız. İnanılması zor bir manzara sizleri bekliyor olacak. Muhteşem renklerle bezenen bu lale bahçesine doyamayacaksınız.

Diğer bir seçenek ise ülkenin dördüncü büyük şehir olan Utrecht şehrini ziyaret etmek olacak. Yüzlerce yıldır ülkenin dini açıdan merkezi olan bu şehir çok önemli mimari yapılara sahip. Ayrıca şehrin en büyük üniversitesi de burada olduğundan oldukça eğlenceli bir şehir olduğunu söyleyebiliriz.